Getac X600 SERVER - Przenośny serwer, nowa mobilna stacja robocza poszerza linię flagowców Getac

Albert Baj
14.04.2023 Getac
Getac X600 SERVER - Przenośny serwer, nowa mobilna stacja robocza poszerza linię flagowców Getac

Firma Getac wzbogaca linię swoich flagowych komputerów X600 o kolejne modele. Do wprowadzonych niedawno na rynek X600, X600 Pro i X600 Pro-PCI dołączył X600 SERVER, czyli mobilna stacja robocza dostępna w wersji X600 Server i X600 Server RAID.

Getac X600 SERVER to specjalistyczny komputer przenośny zaprojektowany z myślą o zastosowaniach terenowych i wymagających wysokiej niezawodności. Urządzenie to zostało opracowane przez firmę Getac, która specjalizuje się w produkcji sprzętu elektronicznego odpornego na warunki ekstremalne.

X600 SERVER to unikalne rozwiązanie, ponieważ pozwala na pracę jako przenośny serwer, co oznacza, że może on obsługiwać komunikację sieciową między wieloma urządzeniami i użytkownikami w miejscach, gdzie tradycyjne serwery są niemożliwe lub niepraktyczne.

Mobilna stacja robocza pracuje na Windows Server 2022, czyli najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu dedykowanym do serwerów. Komputery można złożyć do poręcznych rozmiarów i łatwo przetransportować jak walizkę. Użyte w laptopach podzespoły umożliwiają specjalistom wykonywanie swoich obowiązków, w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Urządzenia te spełniają standardy wojskowe MIL-STD 810H i IP66, co oznacza, że są odporne na wstrząsy, wibracje, wodę, pył i inne niekorzystne czynniki. Ponadto, X600 SERVER jest wyposażony w specjalny system chłodzenia, który pozwala na pracę w szerokim zakresie temperatur, od -29°C do +63°C.

W kwestii specyfikacji technicznych, Getac X600 SERVER wyposażony jest w procesor Intel Xeon 11. generacji, do 128 GB pamięci RAM, dysk PCIe SSD o pojemności 1 lub 2 TB oraz kartę graficzną Intel UHD Graphics. Komputer może być też wyposażony w dodatkowe dwa dyski PCIe SSD, co oznacza maksymalną pojemność dysku do 6TB.

W rozbudowanej konfiguracji Getac X600 SERVER RAID możliwa jest rozbudowa o kolejne 8 dysków PCIe SSD, co oznacza że maksymalna pojemność dysku będzie mogła osiągnąć wtedy nawet do 22TB.

Zarządzanie dyskami w Getac X600 SERVER RAID będzie mogło odbywać się w trybie RAID 0, RAID 1 oraz RAID 5. Oznacza to większą pojemność dysku, szybszy odczyt danych i zwiększoną odporność na ewentualną awarię dysku, tzn. możliwość odzyskania utraconych danych z uszkodzonego dysku wykorzystując inny sprawny dysk.

Wszystkie dyski pamięci masowej w tych komputerach są łatwo wyjmowane, bez potrzeby używania jakichkolwiek narzędzi. Zabezpieczenie danych gwarantuje ponadto dedykowany mikroprocesor TPM 2.0, który umożliwia pełne szyfrowanie dysków.

Komputery obsługują również standardy sieciowe takie jak Wi-Fi, Bluetooth i LTE oraz są wyposażone w dwa złącza Ethernet. Poza tym mają wbudowane złącza Thunderbolt 4 (USB-C) i HDMI 2.0 oraz czytniki kart ExpressCard 54 i PCMCIA typu II.

Duży, 15.6" ekran o jasności 1000 nitów, w technologii LumiBond, opcjonalnie może być również dotykowy dla większej wygody pracy.

Zastosowano w nim dwie baterie o pojemności 6900mAh, a w konfiguracji X600 Server RAID aż cztery baterie o pojemności 6900mAh każda, co daje w sumie aż 27600mAh i aż 300 Wh. Wszystkie baterie są łatwo wyjmowane, bez potrzeby używania jakichkolwiek narzędzi i wymieniane bez przerywania ciągłości pracy komputera.

Na koniec warto wspomnieć o gwarancji i serwisie. Podobnie jak w przypadku wielu innych modeli, Getac bezpłatnie udziela 3-letniej gwarancji obejmującej przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, z możliwością rozszerzenia jej do 5 lat. Centrum serwisowe jest zlokalizowane w Holandii, a czas naprawy i odesłania sprzętu nie przekracza tygodnia.

Podsumowując, Getac X600 SERVER to wyjątkowe urządzenie, które łączy w sobie zalety przenośnego komputera oraz serwera. Jest to idealne rozwiązanie dla osób pracujących w terenie, którzy potrzebują niezawodnego sprzętu, który umożliwi im pracę z wieloma urządzeniami jednocześnie i zapewni dostęp do danych w czasie rzeczywistym.